Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: dudkam
2008-06-07, 08:08
hamulce
Autor Wiadomość
przemek 

samochód: zastava 750
Imię: Przemek
Rok urodzenia: 1979
Dołączył: 11 Gru 2006
Posty: 243
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-03-19, 22:38   hamulce

mam pytanie, jak u Was wygląda sprawa hamulcy w zastavie 750?
podobno zastavy miały słabe hamulce. I tak jak hamuje to blokuje jedno koło. (lewe przód)
Czy ten typ tak ma czy poprostu coś zwaliłem w układzie?
 
dudkam 

samochód: zastava 750
Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 168
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-03-20, 07:21   

Chyba ten typ tak ma. U mnie mimo że układ hamulcowy jest po remoncie (zregenerowana pompa, nowe cylinderki itd) to i tak są tak zwane zwalniacze a nie hamulce.
 
administrator 
Administrator

samochód: zastava 750
Dołączył: 11 Gru 2006
Posty: 318
Skąd: tam gdzie kozy kują
Wysłany: 2007-03-20, 10:58   

<b>dudkam</b> dobrze to ująłeś: "zwalniacze" :)
dokładnie, u mnie to samo. ciekawe czy wymiana pompki na dwu kanałową pomoże
nie wiem co zrobić bo niedługo chce jechać na przegląd. myślicie, że nie doczepią sie do takich hamulcy?
 
myabarth

samochód: zastava 750
Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 11
Skąd: DolnySlask
Wysłany: 2007-03-26, 14:40   hamulce

niestety fiat 500/600 ma takie hamulce - jesli chcecie pozostac przy bebnach nic nie da zmiana pompki

proponowane rozwiazania:
dobre szczeki - lukas etc
aluminiowe bebny - ciezko znalezc ale mozna
przetoczenie bebnow - czesto nie trzymaja wymiaru stad min lapanie jednego kola ...

lub tarcze przod - wtedy staje w miejscu - nistety nie do stosowania z orginalnymi felgami 12 ( dostepnosc tarcz i zaciskow) - przy 13 juz nie ma z tym problemu ...

jak ktos bedzie zainteresowany pisac
 
archicar 
ARCHICAR


samochód: zastava 750
Imię: Paweł
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: plavo nebo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 1016
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-03-28, 18:16   

Bo z hamulcami w Fici to jest tak:

Wcale nie są to spowalniacze (jak ktoś wyżej pisze). Tylko w Polsce nie ma części oryginalnych! Tzn są.. ale większosć ludzi żydzi paru złotych więcej i pakują cuda.. a to z malucha, a to z czegoś tam jeszcze.
A prawda jest taka:
Pompa hamulcowa jedoobwodowa niczym nie ustępuje duobwodowej. Heble są równie skuteczne. Problem to mimośrody szczęk oraz cylinderki hamulcowe.
Cylinderki do Zastavy 750 (FIata 600/600D) nie mogą absolutnie być zastąpione z Fiata 126!!!
Po takim zabiegu nigdy nie będzie dobrze hamować.
A problem w tym, że wydatek jednoobwodowej pompy nie równa się pojemnościom tych cylinderków!
Ja mam oryginały i heble są na żyleta!
1szt = 45zł,- (niezależnie czy przód czy tył)
pompa hamulcowa nowa = 150zł,-

Komplet przewodów hamulcowych do Zastavy 750/Fiata 600/600D = 350zł,-
(Uwaga na końcówki - trąbki lub cebulki)
Komplet wężyków gumowych = 100zł,-
Tarcze kotwiczne kół do Zastavy 750 (przód i tył) pod szczęki takie jak dla 126 = 200zł,-


Przy modernizacji na samoregulatory trzeba wymienić jeszcze dwie rzeczy.
Po pierwsze piastę przednich kół (L i P) od 126 FL/EL, całą, kompletną wraz z łóżyskami.
Po drugie półosie krótkie również z 126EL/FL (mają średnicę piasty 59mm pod bębny malucha (stare miały 58).
Poza tym, sprężynki szczęk, szczęki i bębny sa identyczne jak w 126.

Ot i cała filozofia....

Kompletny zabieg modernizacji układu hamulcowego (wszystko nowe + robocizna) to koszt 1200zł,-

ARCHI...
Ostatnio zmieniony przez arju01 2007-11-16, 12:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
administrator 
Administrator

samochód: zastava 750
Dołączył: 11 Gru 2006
Posty: 318
Skąd: tam gdzie kozy kują
Wysłany: 2007-03-31, 09:24   

jak widać wystarczy dorobić co do setki nowe szersze rozpychacze do tłoczków do malucha.
ktoś wie jak sie rozbiera te tłoczki i jak one są uszczelnione? czy gumka na tłoczku jest klejona? chodzi mi oczywiście o nowe. :)

trzeba by zmierzyć pojemność pompy i zsumować pojemność tłoczków.
Macie pomysły jak to zrobić :)

ktoś sie na to pisze? pewnie razem byłoby taniej
 
myabarth

samochód: zastava 750
Dołączył: 26 Mar 2007
Posty: 11
Skąd: DolnySlask
Wysłany: 2007-03-31, 11:08   

wszystko sie rozbiera nic nie jest przyklejone
ale stanowczo odradzam takie operacje
wogole odradzam kombinacje ale ...
juz lepiej dospawac i obrobic metal przy szczekach ... ale rady daje - zawodowa sciema ...

generalnie nie polecam

a zeby nie byc goloslownym przytocze tutaj historyjke pewnego pana ktoremy na zakrecie taki regenerowany domowymi sposobami tloczek w fiacie 500 sie rozszczelnil, i ladnie odpicowana bryczka pojechala nieco poza luk - prosto w drzewko, mialem okazje ogladac ten samochod, i nie bylo czego naprawiac ... kierowca na szczescie caly

stad jak wyzej NIE POLECAM
lepiej zalozcie tarcze
 
archicar 
ARCHICAR


samochód: zastava 750
Imię: Paweł
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: plavo nebo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 1016
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-04-01, 16:58   

myabarth.com napisał/a:
wszystko sie rozbiera nic nie jest przyklejone
ale stanowczo odradzam takie operacje
wogole odradzam kombinacje ale ...
juz lepiej dospawac i obrobic metal przy szczekach ... ale rady daje - zawodowa sciema ...

generalnie nie polecam

a zeby nie byc goloslownym przytocze tutaj historyjke pewnego pana ktoremy na zakrecie taki regenerowany domowymi sposobami tloczek w fiacie 500 sie rozszczelnil, i ladnie odpicowana bryczka pojechala nieco poza luk - prosto w drzewko, mialem okazje ogladac ten samochod, i nie bylo czego naprawiac ... kierowca na szczescie caly

stad jak wyzej NIE POLECAM
lepiej zalozcie tarcze




BARDZO MÂ?DRE ZDANIA!!!! JEDNAK SÂ? MYŚLÂ?CY LUDZIE...
SŁUCHAJCIE TEGO KLUBOWICZA BO DOBRZE Mć“WI!
Ci co dłubią przy sprawach związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem tylko po to aby zaoszczędzić 2zł,- zazwyczaj kończą na drzewach lub w trumnie. Naprawdę to gra nie warta świeczki. Pół biedy felgi od CC trudno, jak ktośkoniecznie musi mieć skundlone auto to jego sprawa... Nie wpływa to na bezpieczeństwo. Pół biedy klamki.... też nic to.. Ale hamulce wymyślali mądrzy ludzie a nie pomysłowy Dobromir i poprawianie fabryki poprostu jest śmieszne.

Pozdrawiam

ARCHI...
 
dudkam 

samochód: zastava 750
Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 168
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-04-03, 21:16   

A wie kto[ jaka jest orginalnie srednica tloczkow na przodzie i tyle bo ja mam tloczki jedne 19mm a drugie 22 i nie wiem czy to sa orginaly czy juz od czegos zalozone?
 
arju01 

samochód: zastava 750
Imię: Arkadiusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Mar 2007
Posty: 51
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2007-04-03, 21:51   

Srednica cylindrów rozpieracza na kołach przednich :7/8" (22,225 mm): na kołach tylnich 3/4" (19,05 mm) .Dane z książki Naprawa samochodów Fiat 500,500D,600,600D,850,Zatstava 750,autorstwa Z.Gesiarz.
  
 
dudkam 

samochód: zastava 750
Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 168
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-04-04, 07:13   

Dzieki za wszybka odpowiedz
 
archicar 
ARCHICAR


samochód: zastava 750
Imię: Paweł
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: plavo nebo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 1016
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-04-04, 16:59   

arju01 napisał/a:
Srednica cylindrów rozpieracza na kołach przednich :7/8" (22,225 mm): na kołach tylnich 3/4" (19,05 mm) .Dane z książki Naprawa samochodów Fiat 500,500D,600,600D,850,Zatstava 750,autorstwa Z.Gesiarz.


Gęsiarz to jedna z najgorszych ksiązek w Polsce. Pełno w niej błędów oraz kpin w rodzaju zamiany reflektorów przednich na lampy od Skody Octavii. Generalnie pomysłowy Dobromir... No ale cóż.. takie były czasy.
Tylko nie róbcie elektryki opierając się o schematy z tej książki. Popalicie kable!

Co do cylinderków to podane sa akurat poprawnie, jdnak tylne choć mają taką samą średnicę (19,05mm) nie pasują od Malucha, ani Uno, ani CC/SC itd.. Średnica się co prawda zgadza jednak mają inną pojemność! Uwaga! Po ich założeniu możliwe że tył wcale nie zahamuje.
Nawet przeróbka na hamulce od 126p nic nie da choć usprawni całą sprawę (szczęki, bębny, itd są w sklpeach i są tanie a przy tym Zastava 750 od 1970 r w zwyż miała włąsnie taki układ hamulcowy). Jednak pompa i cylinderki musząbyć od Fiata 600D/860 Inaczej zawsze bedzie sie Wam zdawało że heble są słabe jakby zapowietrzone.

Jakby co to mam takie cylinderki, (na pęczki) Ceny są niestety nieco wyższe od typówek polskich jednak się opłaca.
Pompy halucowe nowe też mam na stanie jakby co. Cena 150zł,-
Komplet cylinderków 100zł,-

Pozdrawiam

ARCHICAR
 
dudkam 

samochód: zastava 750
Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 168
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-04-04, 20:27   

A co znaczy komplet cylinderkow? wszystkie cztery? Bo mam zalozona orginalna pompe tylko cylinderki z tylu orginal a z przodu od malucha i jest kiepsko.
 
archicar 
ARCHICAR


samochód: zastava 750
Imię: Paweł
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: plavo nebo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 1016
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-04-04, 23:50   

Dwa przednie cylinderki mogę ci sprzedać. Cena 60zł,- + wysyłka (jakieś 10zł,-) Zobaczysz jak założysz. Jak będzie coś nie tak to dokupisz tył.
A pompę masz w porządku..? Nie lepiej nówkę założyć i mieć spokój n adługie lata i gwarancję, że zahamujesz..?

Pozdrówka....


ARCHI...
 
dudkam 

samochód: zastava 750
Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 168
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-04-23, 16:49   

No i zmienilem zwalniacze na hamulce :lol:
Jakis flachowiec co robil blache cos zle pospawal i naciskajac na pedal tloczek pompy dochodzil tylko do polowy usterka usunieta i samochod hamuje bardzo dobrze jak sie mocniej nadepnie to az blokuje kola. Oprocz tego wymienilem lozyska w kolach i sie zrobilo duzo ciszej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne