Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
Zastava 750 MLE '??
Autor Wiadomość
Piotrek-FSO 


samochód: zastava 750
Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 15
Skąd: Tczew
Wysłany: 2007-08-21, 00:27   Zastava 750 MLE '??

Wszyscy byli zdziwieni co zrobiłem bo wiedzą, że ja jestem maniakiem Zastavy 101/1100 a nie 750, ale stało się :!: Została odnaleziona czwarta Zastava 750 z nadwoziem wykonanym z laminatu! Co ciekawsze przez ponad 15 lat te auto bylo szukane w całej Polsce. Znalazłem ją dosyć przypadkowo. Po upojeniu sie ulubionym napojem ze Starogardu stwierdziłem, że trzeba wracać do domu :shock: . W związku z tym poszedłem z mojego warsztatu na przystanek autobusowy. Po drodze przypadkowo zauważyłem znajome kształty. Ale dopiero jakiś czas później cos mnie skłoniło, żeby zaintersować sie tym autkiem. Wkońcu odważyłem sie zadzwonić do drzwi i dowiedziec sie czy to Fiat czy Zastava... Właścicielka posiadłości powiedziała że to Zastava z nadwoziem z laminatu i że chętnie by sie tego pozbyła. :shock: Wziąłem numer telefonu i po kilku dniach namysłu zadzwoniłem i zapytałem się "Ile za to zielone tamto takie to". A Pani na to, że "jak dla miłośnika to oddam to za darmo". Ja wręcz zaniemówiłem. :shock: W poniedziałek rano z sąsiadem zwieźliśmy budę do mojego ASO. :mrgreen:

Oto i ono:





We wtorek po lekkim ochłonięciu zacząłem przebierać części od "Fići" i doszedłem do wniosku, że nie mam elementów do montażu tylko formy do ich zrobienia :shock: :mrgreen:


- myślałem że to jakaś niedorobiona klapa... :shock:

- nadal miałem to samo wrażenie do momentu, gdy owa "maska" nie spadła na ziemię i nie stało się coś takiego: :shock:

- oopps! "Poniszczyło się..." :lol:

- Tamtaradej! I mamy nową zieloną maskę... ;-)

- Prawie całkiem jak oryginał... :mrgreen:

- Normalnie pasuje jak ulał... :lol:

- Zrywanie żelkotu z formy. Ktoś chciał zrobić ale zmienił zdanie... :roll:

A oto moje wszystkie foremki :mrgreen:


Planuje wstawić 900-tkę z Seicento. wiem że pasuje jak ulał, hehe :mrgreen: Sama buda waży w okolicah 100-150kg. Cały, kompletnie złożony wóz zatankoawny do pełna i zalany wszyskimi cieczami i olejami wazy ok. 450kg. :mrgreen: Â?aden malar mi nie podskoczy :mrgreen:

Wogóle to zobaczymy co będzie za jakiś czas, bo moze mi odbije i na klasyka zrobię, hehe :-P Myślałem o replice Fiata Abartha 1000, ale stwierdziełm, że za duzo tego jest :roll:

- planuję, zeby wyglądała tak jak na tej okładce... :mrgreen:

Trochę histori na temat laminatowych Zastavek 750:

Samochód 750MLE to laminatowa replika wykonana w latach osiemdziesiątych w przez kilku speców ze stoczni jachotwej i Politechniki Gdańskiej. Pomysłodawcą tego projektu był pan Bohdan Leończuk, który z tego co wiem pracuje teraz w biurze konstrukcyjnym Porsche. Takich samochodów a w zasadzie nadwozi powstało tylko cztery sztuki. Trzy takie auta były "odnalezione" (dwie ma mój kolega z Gdańska, a trzecia jest gdzieś indziej w Polsce). Czwarta niewykończona Zastava "zagineła" wraz z formami kilkanaście lat temu i nikt nie wiedział gdzie one sie podziewają. Tą czwartą odnalazłem sam dopiero kilka dni temu na terenie gospodarstwa nieopodal mojego mini-warsztatu.

Według dokumentacji nadwozie wykonane kompletnie z laminatu (zachodnie komponenty). Nie ma w nim ksztyny stali (poza wzmocnieniami z nierdzewnych płaskowników zalaminowanych w progach, podłodze i pod fotelami oraz w miejscach mocowania zawieszeń i resora), co czyni je właściwie wiecznym. Z tworzywa jest całe nadwozie!!! Laminatowe są drzwi, podłoga dach boki pas przedni i błotniki. Stalowa jest jedynie belka tylna, klapa silnika (musi być ze względu na temperaturę)

Pozdrawiam.
Piotrek
 
administrator 
Administrator

samochód: zastava 750
Dołączył: 11 Gru 2006
Posty: 318
Skąd: tam gdzie kozy kują
Wysłany: 2007-08-21, 20:17   Re: Zastava 750 MLE '??

Piotrek-FSO napisał/a:
Wszyscy byli zdziwieni co zrobiłem bo wiedzą, że ja jestem maniakiem Zastavy 101/1100 a nie 750, ale stało się :!:


:-D :-D :-D No witamy witamy, jak syna marnotrawnego ;-) ;-) ;-)
 
Kancik68 
Zastava 1100 '81


samochód: inny
Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 3
Skąd: Będzin woj. Śląskie
Wysłany: 2007-08-28, 21:31   

Heh, odnaleziona Zastava laminat - to brzmi dumnie. Już nie mogę się doczekać az Piotr wyremontuje swoje nowe cacuszko... Wieźcie mi on potrafi to robić ;-)
 
Kwinto 


samochód: zastava 750
Imię: Bartek
Rok urodzenia: 1980
Rocznik auta: 1967
Kolor auta: Czerwony
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 451
Skąd: Gryfino / Szczecin
Wysłany: 2007-09-09, 16:29   

A czy cos wiadomo wiecej na temat produkcji z laminatu? Czy twoja zastavka ma normalnie dowod i nazwe zastava w nia wpisane? A jaki to ona ma rok nr nadwozia nr silnika itp Czy wiadomo czy duzo czesci blacharskich zostalo wyprodukowanych przez w/w speca ze stoczni? Jest ktos kto udzieli mi wyczerpujacych informacji?
 
Piotrek-FSO 


samochód: zastava 750
Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 15
Skąd: Tczew
Wysłany: 2007-09-09, 21:52   

Te nadwozie to jest część zamienna... Trzeba kupic dawcę i z tyłu w komorze wkleić wycięty numer nadwozia z "blaszanki". Tak samo ma sie rzecz jak w Syrenie "laminat". Z tego co wiem, to wyprodukowano to tylko w ilości 4-5 sztuk. Kolega Archicar mógłby sporo powiedzieć na ten temat gdyż praktycznie każda "laminatka" oprócz mojej przewinęła się przez Jego ręce... :mrgreen:

Przyznaję się, że Zastava 750 to wogóle nie był "mój bzik" dlatego niewiele wiem na ten temat.. :-?
 
Kwinto 


samochód: zastava 750
Imię: Bartek
Rok urodzenia: 1980
Rocznik auta: 1967
Kolor auta: Czerwony
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Mar 2007
Posty: 451
Skąd: Gryfino / Szczecin
Wysłany: 2007-09-10, 05:54   

A moze chcesz ja sprzedac?
 
Piotrek-FSO 


samochód: zastava 750
Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 15
Skąd: Tczew
Wysłany: 2007-09-10, 20:44   

Nie ma mowy, hehe :mrgreen: Chyba, ze zaproponowałbyś ciekawą propozycję, to moge ewentualnie pomyśleć :mrgreen:
 
przemek 

samochód: zastava 750
Imię: Przemek
Rok urodzenia: 1979
Dołączył: 11 Gru 2006
Posty: 243
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-09-11, 15:11   

kwinto, laminat ma same wady :)
konserwa lepsza, porobić przy niej można, poskrobać, wyklepać. nie nudzi się.
a laminat co? ...mało bezpieczny, szybko sie pali
 
Piotrek-FSO 


samochód: zastava 750
Dołączył: 21 Sie 2007
Posty: 15
Skąd: Tczew
Wysłany: 2007-09-11, 18:52   

Dmoch napisał/a:
a ja mogę zamiast dawcy sprzedać blachę z numerami i dokumentami:) została mi...


przemek napisał/a:
kwinto, laminat ma same wady :)
konserwa lepsza, porobić przy niej można, poskrobać, wyklepać. nie nudzi się.
a laminat co? ...mało bezpieczny, szybko sie pali


Co do podwozia, to jakby mi odwaliło, to mógłbym zrobić na połysk :lol: A laminat szybciej się zbiera na fabrycznej nawet jednostce :mrgreen: Dobrze, że to nie FWD, bo pród by sam odjechał :lol: Ale jako taka mała sportówka, to fajna zabawka będzie... Dobrze, ze przy takiej budzie odchodzi koszt piaskowania elementów (poza tylną klapą, i belką) no i "odratowywania" elementów.

No zobaczymy jak to wyjdzie... Długo jeszcze potrwa zanim złożę budę... Może w sezonie zimowym buda zostanie zrobiona na zapleczu Yacht Kluubu, do którego nalezy mój Ojciec... Tam w hangarach potrafią składać nowe łódki, i jachty, więc specjaliści są... Do laminatu jest dostęp, także moze cos się uda zrobić... Na koniec czarnym TOPCAT-em się strzeli i nie bedzie trzeba lakierować (tylko żółte pasy) :mrgreen:

Ale tak jak mówiłem... z tym autem zupełnie mi sie nie spieszy, bo najpierw chcę doprowadzic do stanu perfekcyjnego moją białą Zastavę 101 (już niedużo zostało), a potem Fiata 128 sport (chyba że nabedę go w stanie extra, to zaczne dalej siebawić w laminata). :mrgreen:

Pozdrawiam.
 
Dmoch 


samochód: zastava 750
Imię: Dmoch
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: niebieski
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 1080
Skąd: WWL
Wysłany: 2021-07-21, 08:36   

Cytat:

Ale tak jak mówiłem... z tym autem zupełnie mi sie nie spieszy, bo najpierw chcę doprowadzic do stanu perfekcyjnego moją białą Zastavę 101 (już niedużo zostało), a potem Fiata 128 sport (chyba że nabedę go w stanie extra, to zaczne dalej siebawić w laminata). :mrgreen:

Pozdrawiam.


Jakie były dalsze losy tej Zastavki, istnieje jeszcze?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne