Zarejestruj się u nas lub też zaloguj, jeśli posiadasz już konto. 


Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: dudkam
2008-06-07, 07:09
Naprawa skrzyni biegów
Autor Wiadomość
dudkam 

samochód: zastava 750
Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 168
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-09-29, 13:33   Naprawa skrzyni biegów

Witam.
Pod koniec sierpnia jak już tu gdzieś pisałem miałem awarie skrzyni biegów.
W centrum miasta chciałem ruszyć na pasach ale żaden bieg nie chciał wejść, zepchłem samochód na chodnik i udało się wrzucić dwójkę do domu 6km to bym dojechał. Po przejechaniu ok 10m koniec coś się zablokowało. Ani do przodu ani do tyłu. Po godzinie prób i leżenia pod samochodem udało się odkręcić półośki i zaholować zastavkę do domu.

W poniedziałek zaczęła się próba naprawy.


Niestety na pierwszy rzut oka nic nie było widać i podjąłem decyzję wyciągnięcia skrzyni razem z silnikiem.

Godzinę później



3 minuty później




Po zdjęciu pokrywy wszystko staje się jasne.





Póściło zabezpieczenie śruby i spadła zębatka blokując skrzynie.

Nowe :) kółko zębate i synchronizator




I można składać.
Przy okazji wymieniłem stary uszczelniacz 1,50zł i już olej nie kapie.


No i poskładane


Jeszcze tylko nowa uszczelka i można wszystko wkładać do samochodu.


Przy okazji zrobiłem uszczelniacze półosiek ale o tym w innym temacie.
 
dudkam 

samochód: zastava 750
Imię: Adam
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 168
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-09-30, 11:18   

Dostałem pytanie od administratora.
Cytat:
gdzie kupiłeś te nowe koła zębate i tą uszczelkę? a do tego jeszcze taki uszczelniacz?
dorabiałeś?

Oczywiście koło zębate nie było nowe ale wyciągnięte z innej krzyni, uszczelka niby nowa ale robiona własnoręcznie z kartonu (zawsze tak robie uszczelki i i dodatkowo smaruje silikonem) uszczelniacz kupiony w zwykłym sklepie z łożyskami i simeringami (znalezienie odpowiedniego zajęło panu w sklepie może minute).
 
Dmoch 


samochód: zastava 750
Imię: Dmoch
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: niebieski
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 1080
Skąd: WWL
Wysłany: 2011-10-28, 22:39   

słuchajcie, w mojej skrzyni nie wchodzi jedynka i wsteczny(strasznie kiepsko). czym to moze byc spowodowane? ustawialem skrzynie w kazdej mozliwej pozycji wiec to nie to, musze pogrzebac w srodku. jakies pomysły?
 
archicar 
ARCHICAR


samochód: zastava 750
Imię: Paweł
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: plavo nebo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 1016
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-10-29, 00:40   

Witaj!

Sprawdź skuteczność wybieraka...
Tzn po pierwsze zobacz czy nie masz mocno wylatanej wajchy. Idąc po lewarku w dół masz tzw przekładnię na drążek poziomy. Ma on na końcu gniazdo, w które wchodzi bolec. Całość zakontrowana stożkową śrubką M8. Sprawdź czy tam nie ma luzu zarówno poosiowego jak i obrotowego. To samo na łączniku elastycznym Jeśli masz cylindryczny to są tam też dwie takie śrubki. Obie muszą być na sztywno. Â?adnych luzów.
Jeśli nie to to zdejmij dekiel ze skrzyni i zobacz bez wybieraka czy daje się wbić bieg 1 / R i jak to wchodzi.
Są one niesynchronizowane więc awaria synchronizatora odpada.
Może być jakiś feler na kółku przesuwnym. Zatarte.. itd...
Może też być tak, że pojeździłeś bez oleju w skrzyni lub z bardzo niskim poziomem i przypiekło się gniazdo na przesuwce... Bez rozebrania nie dojedziesz w tym przypadku.


Pozdravki
 
Dmoch 


samochód: zastava 750
Imię: Dmoch
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: niebieski
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 1080
Skąd: WWL
Wysłany: 2012-01-01, 23:30   

Rozkręciłem skrzynię, biegi na sucho wchodzą bardzo dobrze, nic nie wygląda na zużyte nie mam już pomysłu. Ma ktoś jakiś? Zauważyłem, że nowy łącznik gumowy który założyłem ma nieco inne wymiary niż ten stary, no ale przecież jeśli nawet jest inny to jest jeszcze regulacja na śrubach tunelu...
 
archicar 
ARCHICAR


samochód: zastava 750
Imię: Paweł
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: plavo nebo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 1016
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-01-05, 23:07   

Drążek wybieraka biegów jest połączony w 3 miejscach. Pierwsze to miejsce łączenia długiej sztycy z wybierakiem w tunelu. Drugie miejsce to łączenie sztycy z tłumikiem drgań (lizakiem) na wejściu do niego. Trzecie to łączenie "lizaka" z wybierakiem w skrzyni.
We wszystkich 3 przypadkach musisz użyć oryginalnych specjalnych śrub M8 (łeb 10mm) które mają charakterystycznie stożkowo zakończony gwint. Stożki te wchodzą w lejkowate otwory w wybieraku przy majdraku*, sztycy przy lizaku i w wybieraku przy skrzyni.
Zastosowanie innych niż te oryginalne śrub (zwykłych lub o mniejszej średnicy czy nie takim jak trzeba stożku) zaowocuje brakiem sztywności całego kompletnego układu wybierania biegów, zwłaszcza w krańcowych położeniach czyli "jedynka" i "wsteczny". Powstaje luz skrętny i poosiowy**. Nieraz siedząc pod autem tego nie wyczujesz, bo będzie niewielki ale połączenia są 3 a luzy się dodają. NA całości luz rzędu 2mm może skutecznie uniemożliwić wybór krańcowych biegów.
Druga możliwość jaka mi jeszcze do głowy przychodzi to rozklekotany majdrak*. Nie może mieć żadnych luzów. Bardzo podobny jest majdrak* z malucha. Kup na szrocie gdzieś z EL'a (będzie względnie niewybity) i podmień. Rozstaw śrub na regulacji na tunelu jest ten sam co w 600/750.
Dodatkowo sprawdź sam tłumik drgań (lizak). Jeśli kupiłeś to jeden z problemów już masz rozwiązany. Wymiar owego elementu jest właśnie ważny i ma wpływ na długość całego zespołu wybieraka a co za tym idzie również na jego pracę. Możliwe też, że jest wykonany z wadliwego materiału (np zbyt miękkiej lub zbyt ciągliwej gumy).

* -- majdrak -- zespół wybieraka biegów czyli lewarek i jego mechanizm w tunelu.
** -- poosiowy -- luz wzdłużny


PS
Jeśli powodem tego niedomagania będzie wspomniany tłumik drgań to daj znać. Mam oryginały i sprzedam Ci tanio, żeby nie było żem żyd.
Normalna cena to 50zł,- + list polecony.
Ostatnio zmieniony przez administrator 2012-02-17, 20:20, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dmoch 


samochód: zastava 750
Imię: Dmoch
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: niebieski
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 1080
Skąd: WWL
Wysłany: 2012-01-07, 00:35   

nie mam tlumika drgań od izjota lecz z dziadkowych zapasow strychowych. byl nowy, lecz co to znaczy nowy dla kilkudziesiecioletniej gumy? na gumie ma odlany numer katalogowy 875546 i ma dwa otwory na srubę stozkową, innaczej niz w zastavovskim oryginale.Ten z kolei ma cztery otwory, jest 1mm dluzszy i odlane ma "RIS ZAGREB".
Jednakze wątpię czy roznica wymiarów moglaby miec az takie znaczenie ze wzgledu na mozliwoc regulacji na srubach "majdraka" przy tunelu. Raczej celowałbym w ta sumę luzów.Nic tylko muszę zacząć przeglądać i wymieniać wszytko pokolei.
 
archicar 
ARCHICAR


samochód: zastava 750
Imię: Paweł
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: plavo nebo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 1016
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-01-07, 11:23   

Ten tłumik RIS Zagreb to jest właśnie oryginał. Ta firma robiła elementy met-gum dla Zastavy na I montaż. Nie powinien mieć jednak 4 otworów. Tylko dwa po jednym z każdej stronie tulei.
Możesz mi to sfocić..??
Daj na forum. Ja sfocę swój oryginał też z resztą z RIS'a i porównamy.
 
Dmoch 


samochód: zastava 750
Imię: Dmoch
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: niebieski
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 1080
Skąd: WWL
Wysłany: 2012-01-14, 11:16   

znalazłem jedna usterkę- wytłuczoną tuleję elastyczną prowadzenia drążka poziomego. Mam nadzieje ze to bedzie to, ale szukam dalej:)
 
Dmoch 


samochód: zastava 750
Imię: Dmoch
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: niebieski
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Maj 2007
Posty: 1080
Skąd: WWL
Wysłany: 2012-02-08, 20:42   

oto wajha zmiany biegów przed naprawą i w trakcie, oraz dwa rożne łączniki (na zdjęciu rozłozeniowym brakuje spręzynki).











 
archicar 
ARCHICAR


samochód: zastava 750
Imię: Paweł
Rok urodzenia: 1970
Rocznik auta: 1966
Kolor auta: plavo nebo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2007
Posty: 1016
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2012-02-16, 01:40   

No i prawdopodobnie masz odpowiedź..! Brawo! Nie ma to jak samemu dojść co się spaprało.
Popieram takie działanie!
Pozakładaj sprężynki i obejrzyj dokładnie prowadnicę drążka.
Ten łącznik wydaje się na zdeformowany.
Sprawdź też przegub kulisty lewarka. Nie może latać na boki.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Ładowanie strony... proszę czekać!
Template TeskoGreen v 0.1 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne